Forum portalu Vrinda.Net.pl
Hare Kryszna, Gościu. Zaloguj się lub zarejestruj.
21 Grudzień 2014, 17:29:32

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
Bhagavad-gita 9.34:
"Zawsze myśl o Mnie, zostań Moim wielbicielem, składaj Mi pokłony i oddawaj cześć. Jeśli będziesz całkowicie pogrążony we Mnie, z pewnością przyjdziesz do Mnie."
161585 wiadomości w 8795 wątkach, wysłane przez 908 użytkowników
Najnowszy użytkownik: Viveka
* Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
+  Forum portalu Vrinda.Net.pl
|-+  Fora wewnętrzne
| |-+  Rozumienie innych religii (Moderatorzy: Tarun Kryszna, Rasasthali)
| | |-+  Co to znaczy "być w HK"?
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek. « poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Do dołu Drukuj
Autor Wątek: Co to znaczy "być w HK"?  (Przeczytany 3295 razy)
Trisama

Łaska Bhaktów: 325

« Odpowiedz #15 : 03 Styczeń 2003, 09:16:36 »

Cytat: Mahesh
Cytat: Seva
Cytat: mxmse
Własnie o to chodzi ze nie ma ona dla mnie znaczenia, myslałem ze ma dla Ciebie bo zaczołes pierwszy klasyfikowac, klasyfikacja ma znaczenie tylko zewnetrzne,

To w ogóle nie jest wyznacznik postępu duchowego. Nie możemy klasyfikować wg. postępu ponieważ nie jest to obiektywne kryterium, musimy posługiwac sie czyms bardziej namacalnym.

Jeśli mogę się wtrącić to postęp duchowy jest kryterium obiektywnym, ale nie jest wymierny dla postronnych obserwatorów.

Bycie w HK zależy od tego co to jest HK. Jeśli HK to ISKCON to kryteria przynależności do ISKCONu są jasne, ale czy aby na pewno? - problem - one też się zmieniają z biegiem czasu.

Jak dla mnie bycie w HK to chęć zbliżenia się do Kryszny via SP - w ogólnym tego słowa znaczeniu.

Maharddhi

Jest to dla mnie najbliższe. Jednak zdarza się, że ktoś nie z HK w tym rozumieniu jest postrzegany przez opinię publiczną w taki właśnie sposób. Dla przeciętnego człowieka każdy kto śpiewa mantrę Hare Kryszna albo ubiera się w podobny do nas sposób przestaje być nazywany "muzułmanem" lecz kimś z Hare Kryszna.
rew

Łaska Bhaktów: 3

« Odpowiedz #16 : 05 Styczeń 2003, 19:20:56 »

Cytat: Trisama

Formalnie masz rację. Jednak jest to uproszczenie. Wiele osób będących formalnie członkami Iskconu odeszło od niego dość znacznie, z drugiej stroy wiele osób nie inicjowanych traktuje poważnie służbę oddania i jest oktywna, czy w NH, czy świątyniach. Dlatego zadałem pytanie aby o tym dyskutować na ile formalny akt przesądza sprawę.

Ciekawe, bo jest wiele osob bez inicjacji (z roznych powodow) ktore okazuja sie lepszymi wielbicielami niz ci kiedys inicjowani, ktorzy teraz i tak sa lepiej postrzegani niz ci pierwsi. bo maja imie duchowe, chociaz ich wielbienie pozostawia wiele do zyczenia...

JID: ketu(na)chrome.pl
Mahesh

Łaska Bhaktów: 84

« Odpowiedz #17 : 05 Styczeń 2003, 22:08:12 »

Cytat: rew
Ciekawe, bo jest wiele osob bez inicjacji (z roznych powodow) ktore okazuja sie lepszymi wielbicielami niz ci kiedys inicjowani, ktorzy teraz i tak sa lepiej postrzegani niz ci pierwsi. bo maja imie duchowe, chociaz ich wielbienie pozostawia wiele do zyczenia...

Co to znaczy "okazuja sie lepszymi wielbicielami niz ci kiedys inicjowani"?

Jedzą wiecej halawy?  Śmiech

vanca-kalpatarubhyas ca krpa-sindhubhya eva ca
patitanam pavanebhyo vaisnavebhyo namo namah

Maharddhi
pawel
Gościu
« Odpowiedz #18 : 06 Styczeń 2003, 19:13:25 »

Hari Bol!
Moim zdaniem to bardzo dobre pytanie.

Najwyzsza Osoba Boga rzekl:
"Sproboj pelnic spontaniczna Slozbe Oddania dla Mnie"
"Jesli tego nie mozesz praktykuj zasady regulujace dla Mnie"
"Jesli tego rowniez nie potrafisz, ofiaroj rezultaty swej pracy dla Mnie"

Hare Kryszna to te 3 gropy bhaktow: Czysci bhakltowie , przestrzegajacy scisle procesu, oraz tak zwani sympatycy. Kryszna jako Bog wie wszystko a wiec przepowiedzial ze przyjdzie czas ze gdzies w Europie niektorzy beda mieli trodnosci z przestrzeganiem wszystkich standardow dlatego powiedzial" tak czy tak probuj dalej, jak nie w ten sposob to inny, jests wtedy mi drogi" co wiecej powiedzial "nawet maly postep (malucienki) moze uchronic od najwiekszego strachu"
Rafał

Łaska Bhaktów: 39

« Odpowiedz #19 : 07 Styczeń 2003, 10:32:37 »

Cytat: pawel
ze przyjdzie czas ze gdzies w Europie niektorzy beda mieli trodnosci z przestrzeganiem wszystkich standardow

chyba nie tylko w Europie , czy w Bharata-Varsie
wszyscy są na etapie Gopi Przewraca Oczami lub na etapie sadhany Przewraca Oczami
nie sądze. ten podzial chyba miał czas wszędzie i zawsze,
choć jasne jest że w Europie więcej ludzi będzie praktykować
sakama karma-yoge,karma-kande(w sensie procentowym oczywiście
bo w innym wypadku i tak jesteśmy w oceanie vikarmy i jakakolwiek pobożność to perełka).

*place for thought exposing*
http://essayxp.blogspot.com/
He who possesses knowledge is a man and he who is without knowledge is an animal. garuda purana 2.49.53
Trisama

Łaska Bhaktów: 325

« Odpowiedz #20 : 13 Styczeń 2003, 14:17:31 »

Cytat: rew
Cytat: Trisama

Formalnie masz rację. Jednak jest to uproszczenie. Wiele osób będących formalnie członkami Iskconu odeszło od niego dość znacznie, z drugiej stroy wiele osób nie inicjowanych traktuje poważnie służbę oddania i jest oktywna, czy w NH, czy świątyniach. Dlatego zadałem pytanie aby o tym dyskutować na ile formalny akt przesądza sprawę.

Dla mnie jest to przypomnienie o tym, że świadomość to zjawisko dynamiczne. Mimo, że osiąga się pewien poziom mozna to zakłócić w każdej chwili z powodu nieuwagi. Okazuje się, że aż do poziomu prema bhakti mamy szansę tego dośwaidzczyć. Niezależnie od tego czy jesteśmy inicjowai czy nie, wolna wola zależy jedynie od nas. Im wyższy etap tym bardziej maya dopasowuje swoje oferty. Lepiej więc patrzeć na odejście od standardów jako przejściowe kłopoty i unikać obrażania takich bhaktów. Każdy z nasz ma do przejścia nie jeden test, i nie wiadomo jak z niego wyjdzie.
Strony: 1 [2] Do góry Drukuj 
« poprzedni następny »
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © Simple Machines LLC
Copyright © 1999-2011 by Vrinda.net.pl
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.269 sekund z 19 zapytaniami.